Tombala Kartları

Tombala Kartları 

Tombala oyunu; bez veya plastik bir torbanın içerisine atılmış olan 1 rakamından başlayarak 90’a kadar tüm sayıların yazılı olduğu yuvarlak taşlar ve bu sayıların rastgele yazıldığı 24 veya 30 adet dikdörtgen şeklinde ve karelere ayrılmış olarak, üç adet satırdan oluşan renkli ve üzerinde rastgele sayıların yazdığı tombala kartları içeren eğlence oyununa tombala denir. 

Tombala Kartları
Tombala Kartları

Tombala Oyunu İçeriği Nedir? 

Tombala minimum 2 oyuncu ile oynanan bir şans oyunudur. Oyun materyalleri içerisinde; 

  1. Tombala kartları 
  1. Tombala kesesi 
  1. Tombala taşları yer almaktadır. Oyuncular bu metaryaller ile oyuna başlar. 

Tombala Oyunu Hangi Amaçla Oynanır? 

Tombala oyunun oynanması için diğer eğlence oyunları gibi özel bir ortama ihtiyaç duyulmamaktadır. Tombala ülkemizde genellikle yılbaşında tüm yaş grupları tarafından severek oynanan bir eğlence oyunudur.  

Dünya ülkelerinde tombala oyunu gece kulüplerinde kazanana özel hediyeler vermek, gelir elde etmek veya tombala kazancını hayır işlerine bağışlamak amacıyla da oynanmaktadır. 

Tombala Oyunu Nasıl Oynanır? 

Tombala oyunu; oyun materyalleri içerisinde yer alan tombala torbasına tombala taşlarının koyularak karıştırılması ile başlar. Her oyuncu tombala kartları arasından rastgele kart seçerek oyuna başlar. Talep edildiği durumda her oyuncu birden fazla tombala kartı da seçebilir.  

Oyuncunun birden fazla kart ile oyunu takip etmesi, tombala ve çinko yapma ihtimalini arttıracağı için birden çok kartı takip eden dikkatli oyuncular için oldukça caziptir. Oyunculardan biri tombala kesesini elinde tutarak tombala rakamlarını sıra ile çeker. Tombala kartları üzerinde yazan sayılar birden fazla oyuncunun seçtiği kartta yer alabilir.  

Farklı oyuncuların elinde bulunan tombala kartları üzerinde yazan aynı sayının tombala kesesinden çıkması durumunda oyunculardan biri veya birkaçı keseden çıkan sayının üzerine boş kağıt parçası koyarak da oyuna devam edebilir. Oyun torba içerisindeki son taş çekilene kadar devam eder. 

Tombalada Bir Satır Tamamlanınca Ne Denir? 

Tombala kartları üzerinde üç adet satırdan oluşan, karelere bölünmüş ve belli karelerin üzerinde rakamların yer aldığı renkli kartlardır. Tombala kartları üzerindeki tüm rakamlar tamamlandığında oyuncu tombala yapmış yani oyunu kazanmış olur.  

Tombala kartları üzerinde yer alan üç satırın her biri bir çinkoyu tamamlamayı ifade eder. Tombala kesesinden bir oyuncu tarafından rastgele seçilen tombala taşları, oyuncuların seçtiği tombala kartları arasından birinin bir satırını tamamen doldurduğu durumda oyuncu birinci çinkoyu yapmış olur.  

Aynı şekilde ikinci bir satır tamamen dolduğunda ikinci çinko, kart üzerindeki taşların tamamı tombala kesesinden seçildiği durumda ise oyuncu tombala yapmış yani oyunu kazanmış sayılır. 

Tombala Kartları Kaç Oyuncu İle Oynanır? 

Tombala oyun içeriğinde; 24 adet tombala var ise maksimum 24, 30 adet tombala var ise 30 kişi ile oynanabilir. Fakat tombala taşlarının sınırlı sayıda olması ve her rakamın birden fazla tombala kartlarında yer alması sebebiyle karışıklığa neden olabileceği sebebiyle daha az sayıda oyuncu ile oynanması tercih edilmektedir.  

Minimum iki oyuncu ile oynanabilen tombala oyunu oyuncu sınırlaması olmadığı ve kolay temin edilebilmesi sayesinde en çok tercih edilen oyunlardan biridir. 

Tombala Oyununun Temel Noktaları? 

Tombala oyunun en temel püf noktası taşlar tombala kesesinden çekilmeden önce kesenin iyice karıştırılmasıdır. Tombala oyuncular tarafından rastgele seçildiği ve üzerindeki sayılar rastgele yazılı olduğu için tombala taşlarının da iyice karıştırılarak rastgele seçilmesi oyuncuların çinkoları tamamlaması ve oyunu kazanması için önemlidir.  

Oyunun bir diğer temel noktası ise oyuncuların torbadan çıkan sayıları iyi takip etmesidir. Tombala kesesi içerisinden çıkan sayılar tombala kartlarında yazıyor ve oyuncu bu rakamı kaçırmışsa oyunu kaybedecektir.  

Tombala yaparak oyunu kazanan oyuncunun kartları diğer oyuncular tarafından iyice kontrol edilmelidir. Bu sebeple tombala özel dikkat gerektiren bir oyundur. 

Tombala Kartlarına Ne İsim Verilir? 

Tombala oyunun en önemli parçası olan ve üzerinde 90’a sayı ve rakamların yer aldığı tombala kartele olarak da adlandırılır. Tombala kartı yani kısaca karteleler oyuncuların sayıların yazdığı kutucuklar ile boş kutucukları karıştırmaması amacıyla farklı renklerde olabilir.  

Oyuncular rengârenk tombala kartlarından birini seçerek, tombala kesesinin içerisinden çıkan taşları takip ederek çinko ve tombala yapmaya çalışır.