Tombala Oyunu Oyna

Tombala Oyunu Oyna 

Yılbaşı akşamlarının vazgeçilmez oyunlarından biri olan tombala oyunu oyna seçenekleri ile karşımıza çıkar. Tombala oyununun pek çok farklı kuralı vardır. Bu kurallara uygun olacak şekilde oynanması gerekir. Minimum 2 kişi ile oynanan bu oyun pek çok kişi ile de kolay bir şekilde oynanabilir. Kolay bir oyun olan tombala oyunu aslında bir tür şans oyunudur. Tombala oyununu oynarken kalabalık bir ekip ile oynamak çok daha eğlenceli bir hale gelmesini sağlar. Hem mobil hem de kutu oyunu şeklinde olan bu oyun son derece eski bir oyundur. Oyunun ne olduğu ve ne şekilde oynandığı ile ilgili ayrıntılar aşağıda verilmiştir. Tombala oyunu oyna seçeneklerini sizler belirleyebilirsiniz. 

Tombala Oyunu Oyna
Tombala Oyunu Oyna

Tombala Oyunu Nedir? 

Torba içerisinde yer alan numaralar ile kağıtta bulunan numaralar arasında oynanan bir şans oyunudur. Tombala oyunu oyna için ilk olarak ne şekilde oynandığı ile ilgili bilgi edinmeniz gerekir. Genel olarak yıl başı akşamlarının vazgeçilmez oyunlarından biri olan bu oyun normal zamanda da keyifli vakit geçirmek için arkadaş gruplarının tercih ettiği oyunlardan biridir. İtalyanca kökenli bir isme sahiptir. İtalyanca tombolo olan bu kelime dilimize tombala olarak geçmiştir. Oyun içerisinde buluna kurallar ve tombalanın ne şekilde yapıldığı ile ilgili ayrıntıları edinmek gerekir. Tombala oyunu oyna gibi mobil olan oyunlar da söz konusudur. Son zamanlarda pek çok kişi bu oyunu mobil olarak da oynamaya başladı. 

Tombala Oyunu Nasıl Oynanır? 

Özellikle yılbaşı akşamlarında sevilerek oynanan tombalanın ne şekilde oynandığı merak edilen konular arasında yer alır. Bez bir torba içerisinde 1 ile 90 sayılarına kadar bütün sayıların bulunduğu küçük taşlar yer alır. Oyunculara kutu içerisinden çıkan kartondan yapılmış olan ve üzerinde sayıların bulunduğu kağıtlar verilir. Tombala oyunu oyna işlemi doğru bir şekilde yapılması için her aşamada dikkatli davranılması gerekir. Kağıdında bulunan bütün sayıların torbadan çekilen taşlar ile dolması tombala yaptığınız anlamına gelir. Yani oyunun birincisi siz olursunuz. Birinci belirlense de tombala oyunu oyna diğer kişiler tarafından devam eder. ikinci ve üçüncü de belirlendikten sonra oyun son bulur. Kuralları öğrenildiği zaman son derece keyif veren oyunlardan biri haline dönüşür. 

Tombala Kaç Çinko? 

Tombalanın tabirlerinden biri de çinkodur. Çinkonun ne olduğu ve ne şekilde yapıldığı merak edilen konular arasında yer alır. Tombala oyunu oyna için çinko tabirini de bilmek gerekir. Kart üzerindeki birinci sıra tamamen taşlar ile kapatıldığı zaman birinci çinko yapılmış olur. Daha sonra ikinci sıranın tamamen kapatılmasına da ikinci çinko adı verilir. Bütün sayıların tamamlanması ve kart üzerindeki 15 sayısının da taş ile kapatılmasına da tombala adı verilir. Oynayan kişiler bu gibi durumlarda birinci çinko, ikinci çinko ve tombalayı yüksek ses ile söylerler. Sesli bir şekilde söylemek oyunun lok daha keyifli bir hal almasını sağlar. Tombala oyunu oyna için gerekli bilgilerin hepsini toplamak gerekir. 

Tombala Kartı Kaç Adet? 

Tombala oynamak isteyen kişilerin sayısı 10 kişiyi geçtiği zaman oyun çok kısa bir süre içerisinde biter. Tombala oyunu oyna durumunda oyuncu sayısının 10 kişiyi aşmamasına dikkat etmeniz gerekir. Torba içerisinde 1’den başlayarak 90’a kadar bütün sayıların bulunduğu plastik taşlar yer alır. Tombala kutusu içerisinde 24 ila 30 arasında kağıt bulunur. Bu kağıtlar dikdörtgen şeklindedir ve üzerinde 15 tane sayı yer alır. Oyuncuların isteğine göre 2 veya daha fazla kart alma imkanı da söz konusudur. Böylece oyun çok daha uzun süre devam eder. Tombala oyunu oyna için gerekli sayıda kağıt yer alır. 

2 Kişilik Tombala Nasıl Oynanır? 

Son yıllarda tombala oyunu oyna 2 kişilik olacak şekilde de gerçekleşiyor. Bu oyunun en doğru şekilde oynanmasını sağlamak amacı ile kurallarına hakim olmanız gerekir. Oyunda bir kişi torbadan sayı çeker ve önündeki sayıları gelen taşı alarak üzerine yerleştirir. Torbadan çekilen sayıların mutlaka yüksek ses ile okunması gerekir. 2 kişilik oynanan tombala daha fazla kişi ile oynanan tombala oyunu oyna daha uzun sürer. 2 kişi ile de son derece keyifli bir tombala oyun deneyimi yaşamanız mümkün olur.